ТЕМА УРОКУ: Географічна гра-змагання
“
Африка “
МЕТА УРОКУ:
1.Навчальна- узагальнити, систематизувати,
перевірити знання з
геогра-фічного положення, історії відкриття
і дослідження, тектоніки,
рельєфу, кліматичних поясів та
головних типів клімату,внутрішніх вод,
рослин-ного і тваринного світу
природних зон материка, расового та етнічного
складу
населення та політичної
карти, характеристики найбільших держав
Африки.
2.Розвивальна- розвивати
образне і логічне мислення вміння висловлю-
вати думки, вміння звˋязного
мовлення.
3.Виховна-виховати доброзичливого, ввічливого, комунікабельного,
тактов-
ного учня.
Тип уроку: урок узагальнення та
систематизації знань
Форма проведення :
гра-змагання.
Обладнання: роздаткові картки
з завданнями, емблеми для
учасників команд.
ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент
Привітання
учнів, перевірка присутності і
обладнання.
II.Повідомлення теми й мети уроку, мотивація навчально-пізнавальної
діяльності учнів
Команди
шикуються, виголошують девізи,
демонструють емблеми, презен-
тують капітанів.
Команда 1. ” Лівія “
Ми команда
- “ Лівія “,
Ні ,
любі, не “Болівія”,
Лівія спекотна , посушлива і
жарка
Вас запросить
в мандрівку, бо кропітка,
Кропітка праця
знавця африканської природи,
Що містить
безліч таємниць, які при
нагоді,
Ми розкриємо
точно й без
зусиль,
І подолаємо
море гарячих миль.
По її
спекотним нетрям разом,
Нашим любим
сьомим класом
Поподорожуємо весело гуртом,
І не залишимо нікого за бортом,
І не залишимо нікого за бортом,
Адже всі
у нас знавці
Чорного континенту,
Які всі
завдання розв´яжуть моментом,
І переможуть
суперника без вагань,
Та стануть
першими в одному із
змагань !
Команда 1. ” Ботсвана “
Ми команда
є ” Ботсвана “,
Яка не
впаде від перемоги
у нірвану,
А вирве
її у суперника
без жалю,
І
не скаже : “ Любий, піддайся, я тебе молю !”
Адже ми кмітливі, заповзяті, юні,
Географи і географині, красені і красуні,
Географи і географині, красені і красуні,
Які безліч
завдань подолають вправно,
Вирішать всі
питання оптимально,
І скажуть :
“Суперник, любий, стережися !
Плач, остерігайся
і боїся !”
Адже “ Ботсвана “ йде до перемоги,
І не
кличе, люба , на підмогу,
А з розумом
і заповзятістю,
Кмітливістю і завзятістю,
Перемагає швидко
й вправно,
І робить
свій внесок в вивчення
Африки бесславно !
III.Відтворення та коригування опорних
знань
1.ГРА “ Портрет”: командам видаються
роздаткові картки,кожна з яких
містить п´ять тверджень про мандрівника, що зробив
вагомий внесок у
пізнання Африканського континенту. Необхідно ,за відведений
проміжок часу, упізнати дослідника
і правильно вказати
його прізвище.За кожну
вірно розгадану картку
журі нараховує 5
балів.
Команда 1.”Лівія ”
1.Відомий шотландський
природодослідник Південної і
Центральної
Африки,
місіонер.
2.Вперше перетнув
південну половину Африки
від океана до
океана з
заходу на
схід.
3.Дослідив западину
Калахарі, басейн річки Замбезі.
4.Дослідив озера
Ньяса і Танганьїка.
5.Відкрив водоспад
Вікторія і р. Луалабу.
Відповідь :
Давид Лівінгстон.
Команда 2.” Ботсвана”
1.Наш
співвітчизник, один із засновників
Російського географічного то-
вариства
;
2.Першим з російських
мандрівників відвідав Абісінію (
Ефіопію) і опи-
сав її.
3.Гірничний інженер, якого відрядили
до Єгипту для
пошуків родовищ
золота.
4.Описав рельєф
маловідомого тоді Ефіопського
нагір`я.
5.Першим припустив, що
головним витоком Нілу
є не Голубий, як
тоді
вважали географи, а
Білий Ніл, верхів`я якого
слід шукати в
екваторі-
альних районах
Африки.
Відповідь : Єгор
Ковалевський
2.ГРА “Швидше, хутчіше “:
обидві команди отримують
розрізані на од-накову
кількість частин контурні
карти Африки .Необхідно, якомога швидше
скласти фрагменти і
отримати зображення материка,назвати його, і
розповісти про історію
його відкриття і
освоєння.За вірно ви-конане
завдання нараховується 10
балів.
3. ГРА “Дай визначення” : команди
дають визначення термінів.За
кожне правильне
визначення - 3
бали.
Команда 1.” Лівія ”
Ваді,
ергі, пасати,маквіс,ксерофіти.
Команда 2.” Ботсвана ”
Гамади,ендеміки,арідность,епіфіти,сукуленти.
4. ГРА “Працюю з
картою ”:нанесіть
якнайшвидше правильно і точно
географічні об´єкти на контурну
карту.
Команда 1.” Лівія ”
Замбезі,Танганьїка,
Суецький канал, мис Рас –Гафун, п-ів Сомалі,Гвінейсь-
ка затока, Червоне море,Мадагаскар, Наміб,водоспад Вікторія.
Команда 2.” Ботсвана ”
Ньяса,
Конго, Ніл, мис Рас-Енгела, Аденська затока,
Бенгельська течія,
Калахарі,Вікторія,
Чад,Баб-ель-Мандебська протока.
IV.Узагальнення та систематизація понять
5. ГРА “Подумай ,поміркуй” : гравцям команд
задається питання,на яке
має право
відповісти та команда ,капітан якої
першим підняв руку.У разі
неправильної відповіді право
на неї переходить
до команди-супер-ниці.Кожна повна ,правильна відповідь
на питання додає
у скарбничку команди
5 балів.
1.Поміркуйте,
чому у субтропічному середземноморському типі
клімату
Африки опади
випадають переважно взимку ?
2.Поміркуйте і
розкрийте причини утворення
найбільшої пустелі світу
-
Сахари
на півночі материка ?
3.Поміркуйте,
чому вологі екваторіальні
ліси відсутні на
сході материка ?
4.Поміркуйте,
чому вночі в
Сахарі не обійдешся
без вовняної ковдри ?
5.Поміркуйте, чому
влітку в тропічному
кліматичному поясі жаркіше
ніж взимку ?
6.Поміркуйте,
чому вночі в
областях тропічного пустельного
типу клі-мату температура
повітря різко падає
?
7.Поміркуйте,
чому червоно-жовті фералітні
грунти вологих екваторіаль-
них лісів
Африки малородючі ?
8.Поміркуйте,
чому савани Африки
- “рай” для
копитних тварин ?
9.Поміркуйте,
чому в
саванах Африки чергуються
вологий і сухий
се-
зони ?
10.Поміркуйте,
чому в
кліматичній області з
субтропічним морським типом
клімату Африки спостерігається рівномірне
зволоження протягом
року ?
6.ГРА” Складне питання”:питання
однакове для обох
команд ,дається
5 хвилин
на обговорення, за які
команди тезісно занотовують
свою від-
повідь на
ватмани, а після по
черзі
презентують.Максимальна
оцінка за
кожне питання – 5
балів.
Команда 1.” Лівія ”
1.Розкрийте
природні причини загадки
Нілу : річка тече
по пустелі ,але
не лише
не втрачає воду
на надмірне випаровування і
просочування
в піщаний
грунт, а навпаки її запаси
істотно поповнюються і вона
роз-ливається ? Відповідь
обґрунтуйте.
2.Які
пристосування мають тварини
і рослини тропічних пустель
і напів-
пустель для
існування і виживання
в складних кліматичних
умовах
тропічного континентального типу клімату ?
3.Чому річка Конго
повноводна на протязі року ?
Команда 2.” Ботсвана”
1.Поміркуйте,
чому у тропічному кліматичному
поясі південної півкулі,
на відміну
від північної , формується
тропічна волога ( морська ) кліма-
тична область ?
Думку розкрийте.
2.Чим можна
пояснити значне буйство, видове різноманіття
флори та
фауни в
природній зоні вологих
екваторіальних лісів Африки
?
3.Сільські
будинки в Африці мають земляну або
глиняну підлогу.Подекуди долівку навіть цементують ,вкриваючи потім циновками.А
у квартирах міських жителів
підлога нерідко кам’яна.Поясніть з погляду
кліматичних особливостей
Африки такі особливості облаштування житла.
V.Засвоєння провідних ідей
і теорій на основі
широкої систематизації
7.ГРА “Хвилинка-цікавинка” :команди
отримують завдання, пригадати
якомога
більше цікавих фактів
про рослинний і
тваринний світ Афри-
ки.Команди по
черзі розказують свої
цікавинки. Виграє команда
,яка назве якомога
більше цікавих фактів, що активізують
пізнавальний інте-рес суперників
та журі. За кожен
достовірний, цікавий факт нарахову-ється – 5 балів.
8.ГРА “ Геграфічна словозуха”: для участі
у грі потрібно
по дві особи
від команд ,учні стають
один навпроти одного.Позаду
одного з учнів стає учитель і тримає
у руках картки
із назвами тварин
Африки, таким чи-ном, щоб
один із
учнів їх не
бачив зовсім, а для
іншого вони були добре
видні.Завдання :учень, який не
бачить загадані слова, повинен по словесним
підказкам іншого учня
відгадати загадане слово.За кожну
відгадану тварину команді
нараховується -3 бали.
Команда 1.”Лівія”
Гепард,
каракал, антилопа-гну,скорпіон,змія
чорна мамба,слон,страус,го-
рила.
Команда 2.”Ботсвана”
Бегемот,
носоріг, лев, гієна, шакал,жирафа, зебра,птах-секретар.
9.ГРА “ Конкурс капітанів ”:
За кожне
питання команді нараховується -3 бали.
Команда 1.”Лівія”
Чому територію
країни Південна Африканська
Республіка дуже часто
називають ” геологічним дивом “?
Відповідь обґрунтуйте.
Команда 2.”Ботсвана”
Чому в
саванах Африки часто
трапляються пожежі ? Відповідь
обґрун-туйте.
VII.Підведення підсумків змагання
УЧЕНЬ :
Разом Африкою
мандрували,
Всі таємниці
її пізнали,
Безліч вмінь набули
вправно,
Ще й погралися
ми славно,
Час переможця
вже назвати,
Щоб усім
разом його привітати !
Журі підводить
підсумки і нагороджує
переможця.
VIII.Повідомлення домашнього завдання
- повторити усі
відповідні параграфи цієї
теми ;
- підготувати кросворди,ребуси до
теми “ Африка”.
Немає коментарів:
Дописати коментар